Anasayfa / Güncel / İÇ DENETİM HİZMETİMİZ

İÇ DENETİM HİZMETİMİZ

İÇ DENETİM

Dünya genelinde tüm çalışanlar bu terime aşinadır. Ancak iç denetimin kurumlarına kattığı değeri gerçekten anlıyorlar mı? Peki, bu meslek aslında tam olarak nedir ve ticari işletmelerin etkin ve verimli çalışabilmeleri için iç denetimin bu kadar hayati bir önem taşımasının sebebi nedir? Öte yandan, yönetişim ve kurumsal sürdürülebilirlik açısından neden bu kadar kritik bir noktada durmaktadır?

İÇ DENETİM, bir kurumun operasyonlarını geliştirmek ve onlara değer katmak için tasarlanmış bir bağımsız ve nesnel güvence ve danışmanlık faaliyetidir. Risk yönetimi, kontrol ve yönetişim süreçlerinin verimliliğini değerlendirme alanında disiplinli ve sistematik bir yaklaşım sunarak ilgili kurumun hedef ve amaçlarına ulaşmasına yardımcı olur.

İç denetçiler; kurumun sistemleri, yönetim süreçleri ve kültürünü derinlemesine anlar ve çözümlerler. Yönetişim süreçlerinin sağlam ve güvenilir oldukları ve yürürlükteki iç kontrollerin riskleri azaltmak için yeterli oldukları konusunda üst düzey yönetime ve yönetim organlarına güvence verirler. Aynı zamanda, yeni geliştirilen teknolojiler hakkında danışmanlık hizmeti sunarlar, fırsatları analiz ederler ve kurumsal gelişim için çeşitli tavsiyelerde bulunurlar.

Tüm bunlar, iç denetçilerin bir kurumun stratejik, mali ve operasyonel hedeflerine ulaşması ve etik kurallara uygun bir hesap verebilirlik ortamı ve kültürünü koruması bakımından her şeyin olması gerektiği gibi gidip gitmediğini değerlendirdikleri anlamına gelir. Basitçe ifade etmek gerekirse, iç denetçilerin hizmet verdikleri kurumlar ve onların paydaşları için muazzam faydalar sağladıkları söylenebilir.

Hakkında admin

Check Also

BELEDİYE/BELEDİYE ŞİRKETLERİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİMİZ

Share Tweet Share Pin Email 1-BELEDİYE DANIŞMANLIK HİZMETİMİZ Belediyeler; 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir